Fotoğraf çekim platosu

Fotoğraf Çekim platosu, dış mekan çekimlerinde çeşitlilik yaratmak için farklı mekanlara gitmek ve bu mekanlarda uygun bir çekim ortamı oluşturmak yorucu ve zor bir iş olabilir. İşte tam da bu noktada çekim platosu devreye giriyor.

Fotoğraf Çekim Platosu

Çekim platosu, çiftlerin aynı mekanda çekimleri yapmasına olanak tanır. Fotoğrafçılar genellikle böyle çekimler istemez. Çiftlerin aynı gün içinde çekim yapmak istemeleri, ayrıca ekonomik olması sebebiyle tercih edilir. Ancak bu durum, çiftlerin tekrar tekrar aynı kare fotoğraflarını çekmek zorunda kalması anlamına gelir. Fotoğrafçılar, çiftlerin taleplerine göre bu fotoğrafları çekmek zorundadırlar.

Bazı durumlarda, aynı kapı önünde birçok çift çekmiş olabiliriz. Fotoğraf çekim platosunda daha keskin ve sanatsal fotoğraflar elde etmek zordur. Fotoğrafçılar olarak, çiftlere çektiğimiz fotoğrafları gösterirken, mutlu olmalı ve onların gözlerindeki ışıltıyı görmeliyiz. Onların “manken gibi olmuşuz” demeleri gerekir. Bu durum beni mutlu eder. Ancak bir fotoğraf çekim platosunda, tüm çekimler sınırlı olacaktır. Çünkü yapacağınız tüm çekimler, bir çiçeğin önünde ya da bir kapının önünde gibi kurgulu bir ortamda olacaktır.

Dış mekan çekimlerinde, örneğin 3-4 saatlik bir çekim yapmak imkansızdır. Bizler genellikle üç ayrı bölgede çekim yaparız ve gün batımı çekimlerimizi en son yaparız. Çekim süreci, havanın kararması ile sona erer. Profesyonel bir fotoğrafçı, işini genellikle çok sever ve tam çekim yapmak ister. Çünkü o çekimleri eksiksiz bitirdiğinde, mutlu olan bir fotoğrafçıdır. Tabii ki plato çekimleri bazı durumlarda bir çözüm alanı olabilir.